4.6/5

Ekselente 4.8 nga 5 yje vleresim ne Google

Gjërat që duhen marrë parasysh pas mbjelljes së flokëve

Share this post:
Kujdesi pas mbjelljes se flokeve ne Shqiperi

Table of Contents

Në këtë blog, do të gjeni një version të shkurtër të këshillave tona të pas operacionit për pacientët e Advanced Hair Clinic, por jo vetëm. Kini parasysh se këto janë vetëm udhëzime të përgjithshme dhe disa pika mund të ndryshojnë nga ato që ju janë dhënë nga mjeku juaj gjatë konsultimit pas operacionit. Kirurgu juaj do t’ju ofrojë udhëzime të hollësishme, si dhe një sërë produktesh individuale për kujdesin e flokëve dhe një jastëk të personalizuar gjatë gjithë qëndrimit tuaj me ne, të gjitha të përfshira në çmimet e paketës suaj.

Pacient qe ka kryer nje transplant flokesh ne Shqiperi

Cilat janë hapat që duhen ndjekur pas një transplanti flokësh?

Dita 1 deri në 8

Dita pas operacionit të transplantit të flokëve përfshin takimin e fundit me klinikën e flokëve dhe i lejon kirurgut të kontrollojë kokën për herë të fundit, duke i dhënë gjithashtu kujdestarit lejen për të aplikuar antiseptik, i cili është zakonisht betadinë e kuqe. Gjatë këtij takimi, bëhet edhe heqja e fashës dhe larja e parë me shampo për t’i mësuar pacientit hapat e duhur që duhet të ndjekë për larjen e flokëve. Ky është procesi i punës që ndjekin klinikat më të mira të transplantit të flokëve në Shqipëri, të tilla si Advanced Hair Clinic. Merrni një ditë të tërë për veten tuaj dhe shpëtoni nga anestetikët.

Nëse puna juaj nuk përfshin aktivitet, jepini vetes dy ose tre ditë pushim. Në rast se punajuaj profesionale është pak më fizike, këshillohet një javë pushimi e shkurtër. Alkooli është i ndaluar për dhjetë ditët e ardhshme, veçanërisht nëse mjeku iu ka dhënë recetë për antibiotikë. Pirja e duhanit është gjithashtu e ndaluar për të paktën dy deri në tre javë pas operacionit. Përmbahuni nga konsumimi i ushqimeve pikante dhe të kripura.

Ndiqni me kujdes recetat e ilaçeve dhe udhëzimet e kujdesit të mëpasshëm të ofruara nga klinika, duke shmangur në të njëjtën kohë aspirinën, e cila ndikon në gjak duke e holluar atë dhe mund të pengojë shërimin e duhur. Në fund të ditës së parë pas operacionit, fashat duhet të hiqen. Nëse gjakderdhja vazhdon, prekni lehtë vendin me një garzë sterile.

Pas dy ditësh mund të fillojë pastrimi i skalpit, duke ndjekur me përpikëri udhëzimet e dhëna nga kirurgu. Produkti i ofruar nga mjeku duhet të aplikohet me butësi në lëkurën e kokës, duke parë që njëkohësisht lehtëson kruajtjen dhe pastron kokën. Shpëlarja me ujë të vakët të pastër ndihmon gjithashtu Koret nuk duhet të preken. Zona e implantuar mund të spërkatet disa herë në ditë me një spraj, zakonisht një spraj të tipit Evian. Pas katër deri në pesë ditë, mund ta vendosni kokën nën një dush të ngrohtë duke përdorur presion të moderuar dhe shampo speciale për të pastruar vendin e transplantuar, duke qenë gjithmonë shumë i butë dhe i kujdesshëm. Pas një jave, duhet të bëni një dush duke u fokusuar në zonën ku është kryer transplanti për rreth njëzet minuta. Më pas koret do të fillojnë të bien. Shmangni gërvishtjen e tyre.

Mos lejoni kontaktin mes grafteve dhe materialeve të tjera. Për të fjetur, përdorni pozicionin gjysmë ulur për dy deri në tre netët e para dhe përdorni një jastëk të posaçëm siç këshillohet nga kirurgu, për të mbështetur qafën. Kjo do të shamngë ënjtjen dhe gjithashtu do të mbajë një distancë të sigurt midis zonës së operuar dhe çarçafëve. Zona e operuar do të jetë në kontakt me jastëkun, por këshillohet që mbi të të vendosni një copë absorbuese njëpërdorimshe, e cila mund të thithë sebumin që rrjedh nga plagët.

Për të penguar që ënjtja e epidermës të zhvendoset mbi vetulla, e cila në përgjithësi është shenjë e ditës së tretë deri të katërt pas operacionit, duhet të vendoset një leckë e mbushur me kube akulli në zonën e ballit. Gjithashtu këshillohet të vini një shirit koke me shkumë në ballë që do të parandalojë që ënjtja të zbresë në sy.

Aktiviteti seksual është i ndaluar gjatë 10 deri në 15 ditëve të para në mënyrë që të parandalohet një rritje e temperaturës së epidermës kraniale, e cila dëmton rritjen e duhur të grafteve.

Rezultatet e mbjelljes se flokeve

Dita 8 deri në 30

Pasi t’i riktheheni jetës suaj normale, koret do të fillojnë të zhduken përmes dusheve të përditshme. Gjatë gjithë muajit të parë është e ndaluar me çdo kusht ekspozimi ndaj diellit, por edhe ndaj shiut. Gjatë kësaj periudhe mund të ndjeni kruajtje. Aloe vera dhe/ose vaji i kalendulës, të dyja produkte kundër acarimit të përdorur për lëkurën e foshnjave, lejohen të aplikohen në vend. Ato ndihmojnë në hidratimin dhe shërimin e vendit të implantuar, duke parandaluar që lëkura e kokës të bëhet shumë e thatë.

Ndalohet përdorimi i çdo produkti për flokë të fortë të tillë si dylli, xheli, boja e flokëve ose llaku, krahas përdorimit të krehrave dhe furçave. Suksesi i një transplanti flokësh përcaktohet përfundimisht nga mirëmbajtja e rreptë e ndjekur pas operacionit. Vaji i kokosit, susamit dhe arganit mund të ndihmojnë në ushqimin e skalpit të kokës dhe shampot e buta të bëra nga përbërës natyralë janë shumë të pëlqyeshëm. Për më tepër, një dietë e shëndetshme që përmban shumë minerale dhe vitamina dhe është e ulët në yndyrna dhe sheqer, gjithashtu ndihmon në sigurimin e një furnizimi me gjak të oksigjenuar dhe ushqyes për implantet e flokëve. Në rast se ju mungojnë mineralet ose vitaminat, gjithmonë mund t’i kërkoni farmacistëve suplemente të veçanta për rritjen e flokëve, me një përzierje natyrale të mineraleve, vitaminave dhe probiotikëve.

Muaji 1 deri në 3

Pas një muaji pas operacionit, folikulat e transplantuara, të ngjashme me pushin e vogël, fillojnë të bien. Gjithçka normale. Ata do të fillojnë të rriten përsëri, dhe flokët e rinj të përhershëm do të bien në sy pas rreth tre muajsh. Gjatë gjithë kësaj periudhe mund të vëreni shfaqjen e njollave të vogla të bardha para ardhjes së flokëve. Kjo është një përgjigje normale ndaj rritjes së flokëve, pa asnjë lidhje me puçrrat infektive. Më pas ato do të bëhen të kuqe dhe do të hapen vetë, duke lënë hapësirë për flokët e rinj. Në disa raste, një ndjesi mpirjeje mund të pushtojë vendin e operuar. Nuk ka nevojë të shqetësoheni, kjo ndjenjë do të largohet në fund të muajit të dytë.

Koka juaj duhet të “marrë frymë” në çdo situatë, por në asnjë mënyrë nuk duhet të ekspozohet ndaj rrezeve të diellit, të cilat janë vdekjeprurëse për folikulat e flokëve dhe shumë të dëmshme për shërimin e transplantit të flokëve. Kapelet, helmetat e motoçiklistëve apo zjarrfikësve ose çdo lloj mbulese koke duhet të shmangen për muajt e parë për të mos lejuar ndonjë dëmtim të grafteve dhe për të rrezikuar ri-rritjen e tyre. Aktivitetet sportive nuk duhet të rifillojnë para tre muajsh, duke përfshirë notin në pishinë ose në det.

Rezultatet reale të një transplanti flokësh janë plotësisht të dukshme pas tetë deri në dymbëdhjetë muaj.

Larja e flokeve pas mbjelljes se flokeve

Larja e flokëve

Çështja është që larja e flokëve është ndër gjërat më të rëndësishme që ndikojnë në rezultatet e një transplanti flokësh. Kështu, çdo pacient trajnohet dhe mësohet se si të lajë flokët në mënyrë korrekte në klinikë.

Tre janë hapat kryesorë të përfshirë në procedurën e larjes së flokëve:

  1. Vendi i transplantuar lyhet me vaj, locion ose ndonjë hidratues tjetër të favorshëm dhe lihet i paprekur për 15 deri në 30 minuta. Kjo do të ndikojë tek koret duke i zbutur ato, si në graftet e transplantuara ashtu edhe në vendin e ekstraktimit. Gjithashtu ndihmon në heqjen e gjurmëve të mbetura nga gjaku i tharë dhe shërimin më të shpejtë. Pasi të kenë kaluar 15 deri në 30 minuta, skalpi duhet të shpëlahet me ujë të vakët. Të dyja zonat lahen duke përdorur një shampo të veçantë mjekësore. Për ta bërë këtë, shkumëzoni pak shampo midis duarve dhe filloni ta aplikoni butësisht në të gjithë skalpin e kokës. Përmbahuni nga fërkimi. Gjatë të gjitha fazave të larjes, nuk duhet të ushtrohet presion, procesi duhet kryer me butësi.
  2. Pas përfundimit të larjes, thajini flokët me një peshqir të butë. Përsëri, përmbahuni nga fërkimi. Përkundrazi, përkëdheleni skalpin butësisht. Hidratuesi duhet të aplikohet derisa koret të bien plotësisht ose derisa skalpi të fillojë të ndihet i thatë. Ekziston edhe mundësia e përdorimit të kremit hidratues ndërmjet larjeve të flokëve në rast se ndjenja e thatësisë është e qëndrueshme.
  3. Larja me shampo është një hap që duhet bërë çdo ditë për heqjen e koreve. Pas një deri në dy javë nuk duhet të ketë asnjë gjurmë gjaku të tharë ose kore në kokën tuaj. Ju mund t’i ktheheni mënyrës normale të larjes së flokëve jo më herët ose më vonë se 14 ditë pas transplantimit. Nëse është e nevojshme, ju gjithashtu mund t’i lani flokët më shumë se një herë në ditë pas operacionit. Shampo speciale duhet të përdoret derisa shishja të zbrazet plotësisht.

Nëse për ndonjë arsye ose tjetër jeni ju që i blini personalisht produktet tuaja për flokët, ju lutemi sigurohuni që ato të mos përmbajnë asnjë përqindje silikoni, boje ose parfumi.

Dhimbja pas një transplanti flokësh

Dhimbja e lehtë ose e moderuar mund të shfaqet për disa ditë pas operacionit të mbjelljes së flokëve. Në përvojën tonë klinike, ne kemi pasur pacientë që na kanë thënë se kanë pasur vështirësi për të fjetur ditët e para pas operacionit. Dhimbja është më e pranishme në vendin e ekstraktimit sesa në vendin e implantimit. Megjithatë, shqetësimi dhe dhimbja mund të lehtësohen me përdorimin e qetësuesve pa recetë.

Ënjtja

Ënjtja është e rrallë, veçanërisht kur flitet për transplantet e flokëve që kryhen me përdorimin e Choi Implanter Pen. Ndodh më shpesh për operacionet më të mëdha të mbjelljes së flokëve dhe transplantet ku linja e flokëve i është nënshturar shumë pune, ënjtja ndikon në ballë dhe zonën përreth syve dhe mund të zgjasë deri në pesë ditë, duke arritur maksimumin në ditën e katërt. Dexamethasone është ilaçi që përdoret për të zvogëluar simptomat dhe shenjat e tilla.

Shqetesimet pas transplantit te flokeve

Kruarja pas restaurimit të flokëve

E mundur në të gjithë lëkurën e kokës një deri në dy javë pas operacionit, kruarja është shumë e zakonshme pas një operacioni për mbjelljen e flokëve. Në shumicën e rasteve, nëse jo të gjitha, kruarja është një tregues se indi po shërohet. Nëse dhe kur bëhet shumë e fortë, mund të përdorni pilula antihistaminike.

Pozicioni i duhur i gjumit

Është shumë e rëndësishme të përmbaheni nga prekja e zonave të operuara gjatë javës së parë pas operacionit. Mjekët tanë rekomandojnë që pacientët të flenë në shpinë, me kokën e ngritur mbi disa jastëkë. Jastëkët mund të ulin çdo ënjtje të mundshme duke ngritur kokën gjatë natës. Gjithashtu këshillohet përdorimi i një jastëku të veçantë që mund të merret në klinikë, të paktën për 7 deri në 10 ditët e para.

Koha e Shërimit dhe Rikuperimit

Pas çdo transplantimi flokësh të kryer me përdorimin e stilolapsave Choi Implanter, rikuperimi është i shpejtë. Megjithëse disa mpirje dhe dhimbje të lehta mund të ndihen në lëkurën e kokës për disa ditë pas operacionit, shumica e pacientëve do të ndihen mirë brenda një ose dy ditësh. Do të ketë kore të kuqe me pika të dukshme në fund të boshteve të flokëve të transplantuar si në zonën marrëse ashtu edhe në atë dhuruese, të pranishme për afërsisht 7 deri në 10 ditë. Natyrisht, pamja normale e një individi rikthehet brenda 10 deri në 15 ditë pas operacionit. Pas kësaj periudhe, mund të vërehet vetëm një skuqje e lehtë. Ka një ndryshim midis pacientëve me një tonalitet lëkure shumë të hapur dhe atyre që priren të kenë flokë dhe lëkurë më të errët. Grupi i parë përjeton skuqje për periudha të gjata pas trajtimit, ndërsa i dyti shërohet shumë më shpejt. Duke pasur parasysh të gjitha, transplantimi i flokëve është një proces i veçantë që ndryshon në varësi të stilit të jetës së pacientit, moshës, dietës dhe ndonjëherë edhe klimës.

Rekomandime për ilaçet dhe produktet e flokëve

Shampo dhe locion për larjen e flokëve

Ju jepet të gjithë pacientëve pas një operacioni të transplantimit të flokëve. Locioni duhet të aplikohet butësisht në zonat e operuara. Më pas, duhet të prisni deri në 30 minuta për t’i larë duke përdorur ujë të vakët dhe shampo. Të përmbahesh nga gërvishtja e vendit të ekstraktimit dhe të jesh i kujdesshëm me peshqirin janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Derisa të gjitha koret të bien, larja e flokëve duhet të bëhet pjesë e rutinës së përditshme. Në rast se zona e operuar ndihet e thatë ndërmjet larjeve, mund të aplikoni lehtësisht një shtresë të hollë locioni për ta “spërkatur”. Në raste të tilla, larja nuk është e nevojshme.

Kremrat Scarex ose Contractubex

Të përdorura për të minimizuar plagët në vendin e dhurimit, kremrat Scarex ose Contractubex mund të aplikohen vetëm në vendin(et) e donatorëve, zona nga janë nxjerrë graftet. Kini parasysh që ta përdorni dy herë në ditë dhe mbani në mend gjithashtu se mund të përdoret 14 ditë pas operacionit.

Perdorimi i antibiotikeve pas transplantimit te flokeve

Përdorimi i antibiotikëve pas transplantimit të flokëve

Në përgjithësi, antibiotikët jepen me recetë pas operacionit për afërsisht 3 deri në 5 ditë. Të marra në klinikë, antibiotikët përdoren për të parandaluar infeksionet e mundshme dhe për të siguruar një proces të qetë shërimi.

Ndonjëherë gjatë procesit të rikuperimit nevojiten kremra antibiotikë si fusidin ose bacitracin. Sa herë që gunga ose puçrra janë të dukshme në zonat e operuara, kremi duhet të aplikohet drejtpërdrejt në zonat e inflamuara.

Finasteride (Propecia 1 mg ose Proscar 5 mg)

Nëse është e nevojshme, do të jepet me recetë. Përdoret për të zvogëluar humbjen e flokëve në të ardhmen dhe për të rritur më të fortë flokët e dobët. Për më tepër, përdoret për të reduktuar shokun pas operacionit. Një rënie në libido mund të jetë gjithashtu e dukshme. Edhe pse duhet theksuar se ky është një efekt anësor shumë i rrallë dhe është i përkohshëm, që do të thotë se largohet menjëherë pas lënies së pilulës.

  • Proscar 5 mg – konsumohet ¼ pilule çdo ditë.
  • Propecia 1 mg – konsumohet 1 pilulë çdo ditë, nëse është e mundur në të njëjtën kohë çdo ditë.

Minoxidil (5% ose 2%) – spërkatje ose shkumë

Ngjashëm me finasteride do të jepet me recetë nëse është e nevojshme. Ekzistojnë dy versione, një prej 5% dhe një tjetër prej 2%, versioni i parë duhet të përdoret nga meshkujt dhe tjetri nga femrat. Përdoret me qëllimin e vetëm për të zvogëluar humbjen e flokëve dhe për të përshpejtuar rilindjen e grafteve të transplantuara.

Minoxidil mund të përdoret një muaj pas operacionit të mbjelljes së flokëve, koha kur zonat e operuara janë shëruar plotësisht.

Biotinë (Suplement ushqimor)

Shpesh këshilluar si një shtesë ushqimore për forcimin e flokëve dhe thonjve, biotina duhet të përdoret vetëm për rreth 6 muaj pas transplantimit të flokëve. Biotina nuk është një suplement dietik që ka nevojë për recetë, mund të merret lirisht në çdo farmaci.

Dermaroller

Nëse është e nevojshme, do të jepet me recetë. Mjeti përdoret për të masazhuar lëkurën e kokës dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Mund të përdoret vetëm për 45 ditë pas operacionit, 2 deri në 3 herë në javë, maksimumi.

Kujdesi pas nje transplanti flokesh

FAQS

Kam kore pas transplantimit të flokëve, a është kjo normale?

Absolutisht, kjo është normale. Që në ditën e parë, gjaku dhe koret e lëkurës grumbullohen së bashku në graftet e transplantuara. Përmbahuni nga prekja e tyre. Korja mund të zbutet lehtësisht duke aplikuar shkumë dhe shampo çdo ditë që nga dita pas transplantimit dhe për 8 ditë në vazhdim, si dhe duke bërë dush të ngrohtë. Ju do të shpëtoni nga koret brenda 8 deri në 10 ditë.

A mund të mbaj një kapele ose helmetë pas një transplanti flokësh?

Rregulli i parë është që të lini kokën tuaj të marrë frymë sa më shumë që të jetë e mundur pas një transplantimi të flokëve. Shumica e klinikave rekomandojnë mbulimin dhe ato në fakt ofrojnë një shirit koke për të parandaluar ënjtjen deri në sy, për të paktën katër deri në pesë ditë pas operacionit. Një kapele leshi lejohet vetëm pas të paktën një muaji, së bashku me helmetën e ndërtuesit, motoçiklistit apo zjarrfikësit.

A mund të aplikoj vaj ricini (kastori) në graftet e mia?

Aplikimi i çfarëdolloj gjëje në zonën e operuar gjatë gjashtë muajve të parë nuk rekomandohet. Nuk ka rëndësi nëse është xhel, llak flokësh, bojë flokësh ose vaj ricini. Të vetmet produkte për pastrimin e flokëve ose kremra natyralë (me bazë susami, vaj kokosi ose kalendula) që lejohen të aplikohen janë ato të dhëna me recetë nga klinika.

A rekomandohet ndonjë dietë apo suplement ushqimor i veçantë pas transplantimit të flokëve?

Duke i shtuar më tej pirjes së ujit vazhdimisht, është e këshillueshme që të krijoni një dietë të re të shëndetshme që fokusohet vetëm në mish, perime, sallata dhe sheqerna dhe yndyra të ulëta. Vitaminat si biotina, finasteride, multivitamina CDE dhe paketa minerale si ato që përmbajnë zink, hekur, fosfor, selen, kalcium, kalium ose magnez, për gjashtë muajt në vijim, mund të ndihmojnë në sigurimin e rritjes së mirë të flokëve, për t’i rikthyer atyre vitalitetin.

Sa kohë duhet para se të rifilloj sportin pas transplantimit të flokëve?

Aktivitetet e lehta si joga, vrapimi apo edhe çiklizmi, mund të rifillohen një muaj pas transplantit të flokëve, por aktivitetet më të vështira që kërkojnë përpjekje të tepërta fizike, si stërvitje me peshë ose sporte ekipore, nuk duhet të rifillohen para tre muajsh, pasi ushtrojnë presion të lartë të gjakut në trup, veçanërisht në kokë.

A mund t’i rruaj flokët pas një transplanti?

Graftet e implantuara mund të rruhen pas gjashtë muajsh. Përpara kësaj kohe, lejohet vetëm shkurtimi i flokëve të rinj me gërshërë. Përkundrazi, vendi i donatorit mund të shkurtohet pas një muaji, në mënyrë që të jetë i mundur harmonizimi i nivelit të rritjes së flokëve në të gjithë kokën. Nuk këshillohet rruajtja e kokës gjatë gjithë vitit të parë. Në fakt, cili është kuptimi i të shpenzuarit para për një transplant flokësh, nëse kërkoni që t’i prisni?

A do të bien graftet e implantuara?

Midis javës së dytë dhe të tetë, graftet e implantuara do të bien pak nga pak. Kjo është pjesë normale e procesit, duke pasur parasysh se rënia e hershme krijon hapësirë për graftet e sapoimplantuara, të cilat rriten nga muaji i tretë ose i katërt.

Megjithatë, është e mundur që disa pacientë, ata që konsiderohen me fat, të vërejnë se graftet e tyre nuk bien dhe flokët e tyre ri-rriten menjëherë. Kjo është e mundur vetëm në pesë përqind të rasteve.

Artikuj te tjere

Na ndiqni

KRYENI NJË KONSULTË FALAS

Rruga e fitimit të vetëbesimit fillon këtu!

Është e thjeshtë, e shpejtë, pa pagesë. Specialistët tanë do ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Ose telefononi specialistët tanë për të marrë ndihmë të menjëhershme:

sqAlbanian