4.6/5

Ekselente 4.8 nga 5 yje vleresim ne Google

Transplanti i Flokëve Në Dimër – Këshilla Dhe Truke

Share this post:
Foto qe ilustron nje pacient qe ka kryer nje transplant flokesh ne dimer

Table of Contents

Hollim i konsiderueshëm i flokëve në pjesën e pasme të kokës dhe një vijë flokësh e tërhequr. Këto janë dy treguesit tregues të rënies së flokëve në meshkuj. Ilaçi i vetëm që ofron lehtësim të qëndrueshëm është transplantimi i flokëve. Një ndërhyrje që po bëhet jashtëzakonisht e popullarizuar si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat. Por, kur është koha e duhur, përkundrazi, stina e duhur për t’iu nënshtruar një transplanti flokësh?

Megjithëse nuk një ka kohë optimale të vitit për t’iu nënshtruar procedurës, ka përfitime të caktuara për ta kryer atë gjatë dimrit. Në këtë artikull, ne do t’i shqyrtojmë këto më në thellësi.

Nje foto qe ilustron nje pacient qe po shijon rezultatet e transplantit te flokeve

Rezultate Përfundimtare Në Verë

Nëse i keni transplantuar flokët në dimër, tashmë mund të shijoni flokët tuaj të rinj në verë. Si rregull, grafteve, folikulave në të cilat ndodhen rrënjët e flokëve, u duhen rreth tre muaj për të formuar qime të reja. Pas procedurës, ato kalojnë direkt në fazën e pushimit, prandaj qimet e sapo transplantuara bien në fillim.

Pas rreth gjashtë muajsh, shumica e flokëve janë rritur përsëri. Pra, nëse i nënshtroheni një transplanti flokësh në dhjetor, për shembull, mund të tregoni flokët tuaj të rinj në qershor. Pikërisht në fund të vitit, flokët e transplantuar nuk dallohen më nga ato natyrale.

Më Pak Djersë = Proces Më I Mirë I Shërimit

Në skenarin më të keq, djersa mund të dëmtojë në mënyrë të pakthyeshme graftet e reja. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të shmangni çdo sport, veçanërisht gjatë periudhës së parë pas transplantimit të flokëve.

Gjatë verës, njerëzit priren të djersiten pa kryer asnjë aktivitet. Kjo për shkak se metabolizmi ynë ka tendencën ta mbajë trupin tonë në temperaturën optimale. Nëse jeni ndër ata njerëz që djersiten shumë, ekziston mundësia që graftet e sapo transplantuara të zhduken menjëherë.

Për më tepër, plagët e mbetura pas operacionit mund të inflamohen. Dhe edhe pse ato janë të vogla, derisa të shërohen siç duhet, ka ende një shans për inflamacion.

Në dimër, kjo mundësi është më e ulët. Për më tepër, periudha e rikuperimit mund të jetë mjaft e këndshme. Një person padyshim që nuk tundohet të vizitojë pishina për t’u qetësuar në temperatura nën zero. E vetmja gjë nga e cila duhet të qëndroni larg janë saunat, për fat të keq.

Foto qe ilustron nje pacient i cili ka realizuar mbjelljen e flokeve ne dimer

Mbajtja E Një Kapeleje Është Normale

Vetëkuptohet që askush nuk do të donte ta tregonte kokën në publik kur sapo i është nënshtruar një transplanti flokësh. Lëkura e kokës duket ende shumë e kuqe dhe është e mbuluar plotësisht me kore deri në dy javë pas procedurës. E gjithë kjo është pjesë e procesit të rikuperimit.

Për më tepër, në disa raste, në shumicën e tyre, flokët shkurtohen jashtëzakonisht shumë, apo edhe qethen plotësisht. Kjo për shkak se sa herë që flokët transplantohen me metodën FUE, flokët duhet të qethen, pasi folikulat e flokëve merren direkt nga vendi i dhurimit dhe mbillen në vendin marrës.

Prandaj, shumë pacientë mbajnë një mbulesë të kokës për të paktën disa javë pas procedurës. Në verë, kjo mund të jetë mjaft e dukshme, veçanërisht nëse më parë keni përdorur kapele bejsbolli ose peshkimi. Gjatë dimrit, është tërësisht e padukshme.

Megjithatë, veçanërisht menjëherë pas procedurës, duhet të shmangni vënien e një kapeleje shumë të ngushtë. Nëse jo, ka një shans të lartë që graftet të dëmtohen. Ata janë veçanërisht të ndjeshëm në javët e para pas procedurës.

Si Të Kujdeseni Për Flokët Tuaj Pas Një Transplanti Flokësh?

Kujdesi i veçantë për flokët tuaj pas transplantimit të flokëve është thelbësor. Rekomandimi ynë i parë në listën e këshillave se si të kujdeseni për flokët tuaj dhe t’i mbani ato të duken të “reja” është shmangia e larjes së flokëve të paktën për dy ditët fillestare pas transplantimit. Duke vepruar kështu do të ndihmoni folikulat e transplantuara të flokëve në shërimin e duhur. Sigurohuni që të përdorni një balsam dhe shampo të butë, ato që janë të dizajnuara për flokë të dëmtuar dhe të trajtuar me ngjyra. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ndaloni përdorimin e produkteve që përmbajnë alkool. Alkooli mund t’i zhveshë flokët tuaj shumë nga vajrat e tij natyralë dhe mund t’i lërë ato të ndjehen të brishtë dhe të thatë.

Si T’i Mirëmbani Flokët Pas Një Transplanti Flokësh?

Pas një transplanti flokësh, kujdesi për flokët tuaj është esencial për t’u siguruar që të merrni rezultatet më të mira. Ndër këshillat për t’ju ndihmuar në mirëmbajtjen e flokëve pas një transplanti flokësh është të shmangni krehjen, veçanërisht nëse është e tepruar. Një veprim i tillë mund të çojë në dëmtimin e folikulave të flokëve të transplantuar. Një tjetër gjë që duhet mbajtur mend është të mos tërhiqni flokët. Tërheqja e flokëve mund të çojë në dëmtimin e folikulave. Sigurohuni që të vini një shall ose kapele kur jeni jashtë. Duke vepruar kështu, do të jeni në gjendje t’i mbroni flokët nga era dhe të ftohtit. Shtoni një shampo dhe balsam të butë në rutinën tuaj të larjes së flokëve, por sigurohuni që të zgjidhni një balsam dhe shampo që janë të personalizuara për flokët e dëmtuar dhe ato të trajtuara me ngjyra. Në fund, ndaloni përdorimin e mjeteve për stilim me nxehtësi, sepse ato mund të shkaktojnë edhe më shumë dëmtime në flokët e transplantuar.

Foto qe ilustron mbjellen e flokeve ne Shqiperi

Pse Të Zgjidhni Një Transplant Flokësh Në Shqipëri Gjatë Dimrit?

Nënshtrimi i një transplanti flokësh në Shqipëri ka dy përfitime kryesore – së pari, çmimi dhe së dyti, klima. Siç u përmend, transplantet e flokëve në Shqipëri janë shumë me kosto efektive. Edhe teknika shtesë e teknologjisë së fundit për transplantet e flokëve DHI është mjaft e përballueshme në vend.

Duke përdorur implantuesin DHI i cili është një stilolaps specifik implantues, graftet do të hyjnë në mënyrë të sigurt. Prandaj, shkalla e rritjes do të rritet dhe orientimi i rritjes së flokëve mund të ruhet. Kanalet e flokëve hapen përmes përdorimit të një tehu specifik mikro Safir. Prerjet e bëra falë këtij tehu janë të vogla dhe të sakta, të ndryshme nga ato të bëra me një bisturi normale. Kjo sigurisht që do të ndikojë në periudhën e shërimit, duke e shkurtuar atë.

Klima është një tjetër motiv për t’iu nënshtruar një procedure të mbjelljes së flokëve në Shqipëri, edhe në sezonin më të ftohtë. Klima në Shqipëri gjatë gjithë dimrit është disi e butë dhe shumë më e favorshme se në vendet e tjera evropiane, për shembull, kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni për vendosjen e kapeleve të trasha.

Konkluzioni

Nënshtrimi i një transplanti flokësh gjatë dimrit mund të jetë një mënyrë e mahnitshme për rikthimin e rritjes së flokëve në rajonet ku ka filluar rënia e flokëve. Megjithatë, është thelbësore të njihni ndërlikimet dhe avantazhet e një transplanti flokësh në dimër dhe të kujdeseni më shumë për flokët tuaj pas procedurës. Duke iu përmbajtur këtyre këshillave, mund të keni një transplant të suksesshëm të flokëve edhe gjatë dimrit. Vetëm kini parasysh të mbani kokën tuaj të ngrohtë, të hidratoni veten dhe të kujdeseni pas operacionit. Duke ndjekur masat paraprake dhe udhëzimet e duhura, mund të keni një flokë të mrekullueshëm edhe gjatë muajve më të ftohtë. Sigurohuni që të bëni kërkimin e duhur dhe t’i bëni pyetje kirurgut tuaj përpara se t’i nënshtroheni transplantit të flokëve, në mënyrë që të arrini rezultatet më të mira. Me mirëmbajtjen dhe kujdesin e duhur, ju mund të shijoni një kokë plot flokë për shumë vite në vijim.

Artikuj te tjere

Na ndiqni

KRYENI NJË KONSULTË FALAS

Rruga e fitimit të vetëbesimit fillon këtu!

Është e thjeshtë, e shpejtë, pa pagesë. Specialistët tanë do ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Ose telefononi specialistët tanë për të marrë ndihmë të menjëhershme:

sqAlbanian