4.6/5

Ekselente 4.8 nga 5 yje vleresim ne Google

Kam Rezervuar Transplantin E Flokëve Në Shqipëri: Çfarë Duhet Të Marr Me Vete?

Share this post:
Foto qe ilustron nje pacient qe ka zgjedhur te udhetoje per ne Shqiperi per nje transplant flokesh

Table of Contents

Tirana, Shqipëri, ka ndoshta fokusin më të lartë të klinikave të transplantit të flokëve në mbarë botën. Me bumin e turizmit mjekësor, individët po udhëtojnë drejt Shqipërisë, nga e gjithë bota, për t’iu nënshtruar procedurave të mbjelljes së flokëve. Kjo ndodh kryesisht për shkak se klinikat e flokëve në Shqipëri ofrojnë koston më të mirë të transplantit të flokëve, e cila shkon paralelisht me paketat më efikase të transplantit të flokëve kudo.

Klinikat shqiptare janë të specializuara në mbjelljen e flokëve. Kjo përfshin operacionin e transplantit të flokëve FUE, FUT, DHI dhe Sapphire FUE. Advanced Hair Clinic në Tiranë, Shqipëri është një nga ofruesit kryesorë të këtyre transplanteve të flokëve, duke ju mundësar shërbime të nivelit të lartë.

Pacient qe ka zgjedhur turizmin mjekesor ne Shqiperi per nje transplant flokesh

Çfarë Duhet Të Marr Me Vete?

Keni marrë vendimin t’i nënshtroheni një procedure të mbjelljes së flokëve në Advanced Hair Clinic, i/e bindur nga çmimet me kosto efektive dhe ekspertiza shumëvjeçare e ekipit tonë. Keni rezervuar edhe fluturimin dhe valixhja juaj është mbi krevat. Megjithatë, me çfarë duhet ta mbushni atë? Për t’ju ndihmuar dhe për ta bërë jetën tuaj më të lehtë, ne kemi përpiluar një listë paketimi për një transplant flokësh në Shqipëri.

Tirana, ku ndodhet Advanced Hair Clinic, ka një klimë mjaft të ekuilibruar. Temperaturat maksimale gjatë verës arrijnë deri në 41 gradë. Ndërsa gjatë dimrit, termometri nuk bie nën 7 gradë.

Muajt më të nxehtë në Tiranë janë korriku dhe gushti. Gjatë gjithë kësaj periudhe, uji është gjithashtu i ngrohtë, mjaftueshëm për not. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm kur notoni pas një transplanti flokësh. Pas transplantimit të flokëve do të jetë nevoja për t’u kujdesur më shumë për kokën e re me flokë dhe për ta mbrojtur atë nga elementë të ndryshëm, duke parë se ekspozimi mund të pengojë rritjen e flokëve në të ardhmen.

Gjatë kësaj kohe këshillohen veshje që ajrosen lehtësisht dhe pantallona të shkurtra. Gjatë natës, temperatura mund të bjerë deri në 15 gradë, kështu që ata që janë të ndjeshëm ndaj të ftohtit duhet të kenë gjithmonë një xhaketë të hollë në valixhen e tyre. Mbajtja e kapelave ose ekspozimi i tepërt ndaj diellit për lëkurën e kokës duhet të shmanget plotësisht pas transplantimit të flokëve. Në rast se moti është i nxehtë, rrezet e diellit direkte duhet të shmangen për disa javë pas procedurës.

Përgjithësisht, bora në Tiranë është e rrallë. Megjithatë, ka disa muaj me shumë shi si dhjetori dhe janari, të cilët kanë mesatarisht 14 ditë reshje, me 194 milimetra shi. Duhet patur parasysh që nuk ka aq shumë reshje në krahasim me vende si Britania e Madhe apo vendet veriore, gjatë dimrit. Marrja e një çadre të vogël me vete është gjithmonë një ide e mirë, veçanërisht kur dini se pas një transplantimi flokësh, vënia e një kapuçi duhet të shmanget.

Duke filluar nga prilli dhe duke përfunduar në qershor, si dhe duke filluar nga shtatori dhe duke përfunduar në tetor, moti mund të jetë mjaft konstant. Temperaturat maksimale arrijnë 18 deri në 19 gjatë ditës dhe shumë rrallë bien nën 12 gradë gjatë natës. Mbani në mend se mund të fryjë erë, prandaj sigurohuni që të merrni me vete një xhaketë kundër erës si përparësi, por jo si element thelbësor.

Tirana, nje vend ideal per transplantin e flokeve

Transplantimi I Flokëve Në Tiranë

Kostoja e një procedure transplantimi flokësh në Tiranë, Shqipëri në Advanced Hair Clinic përfshin akomodimin në hotel dhe shërbimet e transportit. Hoteli është i pozicionuar afër klinikës, kështu që nuk do të ketë nevojë për udhëtime të largëta.

Në klinikë, do t’i nënshtroheni konsultës paraprake të mbjelljes së flokëve dhe procedurës së mbjelljes së flokëve, e cila mund të zgjasë rreth 7 orë në total. Megjithatë, duhet të theksohet se për ata pacientë që kërkojnë një numër të madh të transplanteve të flokëve, procedura mund të kryhet brenda dy ditëve. Më pas, vjen kujdesi i mëtejshëm, vetëm një ditë më vonë, dhe afërsisht dy ditë më vonë do të kryhet një larje e flokëve. Procesi varet tërësisht nga lloji i planit të trajtimit të zgjedhur.

Duke marrë parasysh që Advanced Hair Clinic përdor vetëm teknikat më të mira të mbjelljes së flokëve, nuk do të ketë asnjë plagë të madhe në vendin e dhurimit pas procedurës. Kështu, periudha e rikuperimit është mjaft e shkurtër dhe e shpejtë, dhe mund jeni të lirë të lëvizni gjatë saj. Vetëm menjëherë pas mbjelljes së flokëve do të merrni një fashë që mbulon kokën me një “kapele” për t’ju mbrojtur nga çdo kruarje aksidentale.

Pasi të mbërrini në hotel, ju mund të hiqni kapelen. Megjithatë, fasha duhet të qëndrojë në kokë deri ditën tjetër. Pas kësaj, ju mund ta hiqni atë pa asnjë problem dhe mund të filloni të shijoni qytetin duke ecur përreth. Pikërisht për këtë, duhet të merrni me vete rroba për një shëtitje nëpër qytet si pjesë e listës suaj të paketimit për transplantin e flokëve në Shqipëri. Ecja nëpër qytet rekomandohet për shërim, pasi stimulon rrjedhjen e gjakut dhe minimizon kontaktin midis kokës dhe shtratit ose karrigeve.

Për më tepër, do t’ju largojë mendjen nga gjërat. Tirana është një qytet i jashtëzakonshëm me vende të mahnitshme për t’u vizituar. Elementet thelbësore për një grua që bën paketimin për një operacion të transplantit të flokëve në Shqipëri janë padyshim një kartë identiteti ose pasaportë e vlefshme, para në dorë ose një kartë krediti – ia vlen të mbani mend se monedha në Shqipëri është leku shqiptar dhe normat më të mira të këmbimit të parave janë zakonisht në vendin e origjinës. Edhe pse disa vende të besueshme në Shqipëri pranojnë karta krediti, jo të gjitha e bëjnë këtë. Për të kaluar kohën mund të merrni telefonin tuaj celular, një tablet ose laptop dhe sigurisht, karikues. Merrni kufje dhe libra, nëse jeni adhurues i librave. Kur flasim për rrobat kemi parasysh bluza ose xhaketa që nuk kanë nevojë të vishen nga koka.

Kontakti midis çdo lloj veshjeje dhe qimeve të sapo transplantuara duhet të shmanget me çdo kusht. E njëjta gjë vlen edhe për fustanet e verës. Në fakt, gjatë verës, pacientëve tanë u rekomandojmë të veshin pantallona të shkurtra ose funde, ndërsa gjatë dimrit preferohen pantallonat e gjata. Një këshillë e jona është që nëse keni planifikuar një turne në qytet dhe dëshironi të vizitoni xhaminë e Tiranës, sigurohuni që të vishni veshje të gjata, edhe gjatë gjithë verës – përndryshe, nuk do të lejoheni të hyni. Për ditën e procedurës, këshillohet shumë të vishni një bluzë me mëngë të gjata, një që nuk e keni problem të bëhet pis. Sigurohuni gjithashtu që të zgjidhni këpucë të rehatshme dhe të brendshme të rehatshme- sutjenat sportive nuk këshillohen duke qenë se ato duhet të vishen mbi kokën tuaj. Nëse po mendoni të blini një çantë me gjëra esenciale, ju rekomandojmë kundër saj – nuk do të nevojitet asnjë shampo për kujdesin e mëvonshëm të procedurës së mbjelljes së flokëve, pasi ne do ta mundësojmë atë. Dhe nëse jeni adhurues i pizhameve ose këmishave të natës, merreni një, por përsëri, mbani në mend të merrni një që ose ka kopset e sipërme lart ose që ka një dekolte shumë të gjerë.

Kur bëhet fjalë për paketimin për një transplant flokësh në Shqipëri për meshkujt, valixhja duhet të përfshijë bluza, sigurisht që preferohen ato që nuk kanë nevojë të vishen me zor, kështu që nuk ka do të ketë asnjë mundësi që flokët e transplantuar të fërkohen kundër tyre. Ajo që është gjithashtu e rekomanduar janë bluzat e gjera, përderisa ato vishen lehtësisht. Gjatë verës rekomandohen pantallonat e shkurtra, ndërsa në dimër preferohen pantallonat e gjata, të rehatshme, së bashku me disa këpucë komode. Duke iu rikthyer bluzës, këshillohet të vishni një bluzë të gjatë, e cila nuk e keni problem të bëhet pis. Nuk është e nevojshme të sillni një çantë me gjëra esenciale që përmban shampon tuaj, pasi kjo do të sigurohet nga ne dhe ne do t’ju japim shampon e duhur për kujdesin pas transplantimit të flokëve.

Ju lutemi mos harroni të merrni me vete kartën e identitetit ose pasaportën tuaj të vlefshme dhe të keni me vete para në dorë ose kartën tuaj të kreditit. Mbani në mend se monedha në Shqipëri është leku shqiptar – normat më të mira të këmbimit përgjithësisht janë në vendin tuaj të origjinës. Vlen të theksohet se shumica e vendeve në Shqipëri do të pranojnë kartat e kreditit, por jo të gjitha.  Merrni me vete telefonin tuaj celular, tabletin ose laptopin, nëse është e nevojshme, dhe sigurisht, karikuesit. Për të kaluar kohën, merrni kufjet tuaja. Nëse ndiheni më rehat me pizhame, merrini ato, por gjithsesi mbani në mend se ose duhet të kenë kopsa të  sipërme ose dekolteja duhet të jetë shumë e gjerë.

Nje pacient i cili po pergatit valixhen per udhetimin e tij ne Shqiperi per nje transplant flokesh

Çfarë Rrobash Duhet Të Vishni Gjatë Procedurës?

Në ditën e procedurës, zgjedhja fillestare duhet të jenë rrobat e rehatshme që nuk kanë nevojë të vishen nga koka. Duke marrë parasysh faktin se do të jeni ulur ose shtrirë për rreth shtatë orë, nuk duhet të vishni diçka të ngushtë që do t’ju bëjë të ndiheni jorehat gjatë gjithë procedurës.

Duhet gjithashtu të kihet parasysh se, pavarësisht nga masat paraprake të marra nga ne, mund të bjerë gjak në rrobat tuaja, kështu që veshja e rrobave që nuk e keni problem të bëhen pis mund të jetë gjithashtu një ide e mirë.

Ndërsa jeni të shtrirë në një ambient operimi me ajër të kondicionuar, mund të bëhet mjaft ftohtë, kështu që duhet të vishni veshje me mëngë të gjata, edhe gjatë verës. Edhe pse ne kemi batanije që mund t’ju ofrojmë për t’u mbështjellë, të jesh i/e mbështjellë ngrohtësisht që në fillim është më komode.

I Thoni Lamtumirë Rënies Së Flokëve

Zbuloni gjithçka që duhet të dini për nevojat e transplantit të flokëve, duke përfshirë numrin e transplanteve dhe teknikën më të mirë për ju. Klikoni në faqen “Na kontaktoni” për të kryer një konsultë falas me një nga kirurgët tanë me përvojë, të njohur për aftësitë, ekspertizën dhe rezultatet përfundimtare të patejkalueshme.

Artikuj te tjere

Na ndiqni

KRYENI NJË KONSULTË FALAS

Rruga e fitimit të vetëbesimit fillon këtu!

Është e thjeshtë, e shpejtë, pa pagesë. Specialistët tanë do ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Ose telefononi specialistët tanë për të marrë ndihmë të menjëhershme:

sqAlbanian