4.6/5

Ekselente 4.8 nga 5 yje vleresim ne Google

Dushi Pas Transplantit Të Flokëve: Një Udhëzues I Plotë

Share this post:
Dushi pas nje transplanti flokesh

Table of Contents

Ditët pas procedurës së mbjelljes së flokëve janë thelbësore. Kujdesi i duhur i mëpasshëm do të ndihmojë në shërimin dhe rritjen e flokëve. Nuk ka rëndësi nëse zgjidhni një procedurë FUT ose FUE, të kuptuarit se kur dhe si t’i lani flokët janë aspekte shumë të rëndësishme të procesit të kujdesit pasues.

Ju mund të jeni duke menduar se sa shpejt pas një transplanti flokësh mund t’i ktheheni rutinës normale të larjes dhe kujdesit për flokët tuaj.

Për t’ju ndihmuar t’iu përgjigjeni pyetjeve të tilla, ne kemi krijuar një listë udhëzimesh për dy javët pas operacionit të mbjelljes së flokëve. Ndërsa ato janë mjaft të lehta dhe të thjeshta për t’u ndjekur, respektimi i këtyre udhëzimeve do të ndihmojë në arritjen e rezultateve më të mira.

Çfarë Ndodh Me Lëkurën E Kokës Pas Transplantit Të Flokëve?

Menjëherë pasi ndërhyrja është kryer plotësisht, fillon procesi i shërimit. Flokët e transplantuar do të zënë rrënjë. Kanalet e qepjes mbyllen përmes kores së plagës dhe sekrecioneve. Për shkak të rritjes së ndarjes së qelizave dhe zbërthimit të lëngjeve në rajonet e fryra, traumat minimale ndërhyrëse shërohen pa ndonjë mbresë të dukshme.

Larja e flokeve pas nje transplanti flokesh

Grafiku Kohor I Kujdesit Pasues

Në ditët e para pas transplantimit të flokëve, mund të vuani nga ënjtje, kruajtje, ndjeshmëri, siklet ose dhimbje të vogël dhe mpirje në të gjithë kokën tuaj. Mbani në mend se shumica e pacientëve nuk do të përjetojnë ndonjë dhimbje të madhe. Pacientët që vuajnë nga simptoma të tilla më të lehta në përgjithësi raportojnë se ato largohen brenda dy ditëve të para pas procedurës.

Për të arritur rezultate më të mira dhe për të shmangur çdo lloj shqetësimi, është me rëndësi t’i përmbaheni udhëzimeve të ofruara të procedurës pas ndërhyrjes.

Larja E Parë

Rekomandimi ynë do të ishte të prisni të paktën një ditë (gjithsesi jo më shumë se dy ditë) nëse keni vendosur t’i lani flokët në shtëpi. Në fakt, ju lutemi mos prekni flokët dhe lëkurën e kokës për dy ditët e para pas transplantimit të flokëve. Ne ju këshillojmë të prisni dy ditë për të larë flokët nëse e bëni vetë, në mënyrë që të mos ngacmoni graftet e sapotransplantuara dhe të mundësoni vendin ose vendet e donatorit të fillojnë procesin e shërimit. Jeni ende të mirëpritur të ktheheni të nesërmen dhe ne mund të kryejmë larjen e parë për ju.

Ju lutemi, mbani në mend se pritja për më shumë se dy ditë mund të mundësojë akumulimin e koreve dhe gjakut, gjë që dekurajohet gjithashtu. Për shembull, nëse procedura është bërë të hënën në mëngjes, mund t’i lani flokët në shtëpinë tuaj të mërkurën.

Si një pacient i Advanced Hair Clinic, ju këshillojmë që të ktheheni në zyrën kirurgjikale një ditë pas procedurës suaj për të përfituar një larje flokësh falas nga një nga teknikët tanë. Gjatë gjithë vizitës, një teknik do të vlerësojë gjithashtu graftet tuaja dhe do të aplikojë një pomadë specifike, e gjetur në kitin e Advanced Hair Clinic për të ndihmuar më tej në procesin e shërimit.

Përmbledhje: Nëse vendosni të lani flokët për herë të parë vetë, është thelbësore të jeni sa më të sjellshëm në mënyrë që të mos hiqni asnjë nga graftet e transplantuara. Merrni kohën që duhet dhe lani pjesën tjetër të trupit tuaj, duke shmangur lagien e flokëve dhe kokës për dy ditët e para.

Ditët 0-3

 • Përdorni shampon specifike që ju ofrohet pas procedurës suaj. Sigurohuni që ta aplikoni butësisht, duke mos vënë në përdorim thonjtë, por vetëm majat e gishtave.
 • Sa herë që shpëlani kokën, mos lejoni që presioni i ujit të godasë drejtpërdrejt vendin e marrësit. Rekomandimi ynë do të ishte përdorimi i metodës së derdhjes. Që do të thotë, derdhni butësisht ujin nga shtamba ose filxhani mbi kokën tuaj, në vend që të lejoni që rryma e dushit të bjerë drejtpërdrejt në lëkurën e kokës.
 • Vendi më thelbësor për të pastruar është vendi i donatorëve. Përdorni pëllëmbët e duarve me kujdes dhe me lëvizje rrethore. Mos masazhoni zonën e transplantuar.
 • Mos përdorni tharëse, sepse duke e bërë këtë mund të jetë edhe e dhimbshme dhe mund të çojë në dëmtim të vendit. Përkundrazi, thani me kujdes flokët me peshqir. Thajini lehtë flokët në vend që t’i fërkoni.
 • Mund të përdorni një krehër mbi zonën e transplantuar, por mos e prekni lëkurën e kokës me të.
 • Qëndroni larg ekspozimit në diell për disa javë në vijim. Mund të çojë në djegie dhe dëmtim të lëkurës së kokës dhe të sjellë rezultate të padëshiruara.
Kujdesi per floket pas nje transplanti

Ditët 3-6

Pas shampos tuaj fillestare, ju mund të vazhdoni të lani flokët tuaj çdo ditë, duke e mbajtur vendin të pastër për të zvogëluar çdo kruarje dhe për të rritur shërimin e mirë.

 • Në këtë moment ju lejohet të përdorni një tharëse flokësh, duke e mbajtur temperaturën e saj mesatare ose të ulët. Kjo do të ndihmojë në shmangien e dhimbjes dhe traumës në rajonin e transplantuar.
 • Mos përdorni xhel flokësh, llak flokësh ose ndonjë produkt tjetër që përmban alkool. Shmangia e produkteve të tilla do të zvogëlojë shanset për të trazuar skalpin e kokës dhe për të shkaktuar kruajtje, dhimbje ose kore.

Dita 7

Shtatë ditë pas procedurës së mbjelljes së flokëve, mund të vazhdoni me larjen e butë të flokëve, çdo ditë.

 • Në këtë pikë, ju ose mund të përdorni shampon që ju ofron klinika, që gjendet në kutinë e shërimit, ose mund t’i ktheheni përdorimit të shampos suaj të përhershme. Të dyja do të bëjnë punë.
 • Ju gjithashtu mund të filloni të ripërdorni produkte për flokët si xhel për flokë ose llak flokësh.
 • Menjëherë, nëse ju pëlqen, mund të përdorni një tharëse me një nivel më të lartë nxehtësie.

Ndërsa vini në përdorim elementë të rinj, si produktet e flokëve, një shampo e zakonshme ose nxehtësinë, mbani shënim nëse ndonjë prej tyre shkakton dhimbje. Nëse filloni të përjetoni acarim ose agjitacion, bisedoni me mjekun tuaj.

Ditët 7-14

Nëse keni kryer qepje gjatë transplantimit të flokëve, zakonisht do të vini për t’i hequr qepjet rreth dy javë pas transplantimit të flokëve.

Gjatë javës së dytë, ju lejohet të lani flokët dhe lëkurën e kokës duke përdorur më shumë forcë. Në këtë moment, kjo është gjëja e duhur për tu bërë, në fakt. Bërja e një gjëje të tillë do të sjellë shumë më tepër qarkullim në rajon, do të ndihmojë në heqjen e çdo mbetjeje të koreve dhe do të inkurajojë shërimin e duhur.

Produktet me te mira per perdorim pas mbjelljes se flokeve

Produktet Për Kujdesin E Flokëve Që Duhen Përdorur Gjatë Shërimit

Kirurgu juaj mund t’ju ofrojë disa produkte për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në shërim.

Në Advanced Hair Clinic, ne u ofrojmë pacientëve një çantë shërimi pas operacionit për të ruajtur graftet e tyre të freskëta dhe për të nxitur shërimin e duhur të plagëve.

Procesi i Advanced Hair Clinic pas ndërhyrjes përfshin:

 • Natën E Përmirësimit Të Graftit Folikan
 • Ditën E Rritjes Së Graftit Folikan
 • Pastruesin/Shampon Që Përmban Peptide Bakri
 • Pomadën Që Përmban Antibiotikë

Diskutoni sot me një kirurg me përvojë në Advanced Hair Clinic dhe mësoni më shumë rreth produkteve të flokëve të formuluara posaçërisht për të mbajtur flokët të shëndetshëm për gjithë jetën.

Sa Shpesh Duhet T’i Lani Flokët Pas Një Transplanti Flokësh?

Për 10 deri në 14 ditët fillestare pas procedurës së mbjelljes së flokëve, duhet të keni një objektiv për të larë flokët tuaj çdo ditë, duke filluar me larjen e parë të flokëve në klinikë. Larja e përditshme ndihmon në heqjen e çdo gjaku të tharë dhe koreve të mbetura nga zona e transplantuar, duke e mbajtur atë të shëndetshme dhe të pastër dhe duke e bërë transplantin e flokëve më pak të dukshëm.

Larja e flokëve me një teknikë të sigurt mund të pengojë gjithashtu çdo ndërlikim si plagët (cikatriket). Kjo është një gjendje (inflamatore) që dëmton folikulat e flokëve dhe mund të rezultojë në humbjen e përhershme të flokëve.

Pas dy javësh, koret do të jenë zhdukur dhe rrënjët e flokëve të transplantuara duhet të jenë vendosur në vendet e tyre të reja. Që nga ai moment, ju mund t’i lani flokët siç bëni zakonisht me përdorimin e produkteve të flokëve, ashtu si keni bërë përpara transplantimit të flokëve.

A Duhet Të Përdorni Shampo Me Kafeinë Pas Një Transplanti Flokësh?

Shampot me kafeinë për humbjen e flokëve kanë treguar të jenë qasja më efikase dhe efektive, të ngjashëm me Minoxidil, për nxitjen e rritjes së flokëve. Kështu, mund të jetë një mënyrë e mahnitshme për të reduktuar humbjen e vazhdueshme të flokëve dhe për të nxitur rritjen e flokëve në qimet e transplantuara.

Përkundër kësaj, shampoja me kafeinë nuk duhet të përdoret deri të paktën dy javë pas procedurës së restaurimit të flokëve. Deri atëherë, përdorni shampon e këshilluar ose ofruar nga kirurgu.

Kruajtja e kokes pas mbjelljes se flokeve

Si Të Përballeni Me Kruajtjen Pas Transplantit?

Lëkura e irrituar e kokës është një efekt anësor i zakonshëm i procedurës së transplantimit të flokëve. Mund të ndikojë si në vendin e dhurimit ashtu edhe në atë të marrësit. Megjithatë, kruajtja e kokës është një mënyrë e thjeshtë për të hequr graftet e flokëve dhe për të arritur suksesin e transplantimit të flokëve.

Larja e flokëve mund të zvogëlojë irritimin e kokës, megjithatë mos u tundoni të kruani kokën gjatë larjes. Zvogëloni këtë rrezik duke i mbajtur thonjtë tuaj të shkurtër, duke marrë antihistaminikë dhe duke spërkatur kokën me një solucion të kripur.

Këshilla Të Tjera Për Kujdesin E Mëpasshëm Të Transplantit Të Flokëve

Rikuperimi i kujdesshëm i transplantit të flokëve është i një rëndësie të madhe për një transplant të suksesshëm të flokëve. Nëse ju, rastësisht, vrisni graftet tuaja gjatë dushit ose duke kryer ndonjë aktivitet tjetër rutinë, ju mund të ulni me shpejtësi mundësitë e suksesit të transplantit të flokëve.

Për të lejuar që transplanti i flokëve tuaj të ketë shanset më të mira për t’u rritur, do t’ju duhet t’i përmbaheni pikave të mëposhtme për t’u kujdesur për graftet tuaja:

 • Zbatoni tërësisht udhëzimet e kirurgut tuaj për kujdesin e mëvonshëm.
 • Ndiqni recetat e kirurgut tuaj në lidhje me medikamentet.
 • Ndaloni së ushtruari pas mbjelljes së flokëve për të paktën një muaj (pas FUT ose FUE).
 • Qëndroni në shtëpi për 1 deri në 2 javë. Mos shkoni në punë. Këshilla jonë është të punoni nga shtëpia gjatë asaj kohe.
 • Mbajeni kokën të mbrojtur nga ekspozimi i diellit.

Çfarë Duhet Të Bëni Nëse Vini Re Rënie Të Flokëve Në Dush?

Humbja e tufave të mëdha të flokëve gjatë larjes është zakonisht ndër shenjat e para të rënies së flokëve. Humbja e flokëve gjatë dushit mund të jetë preokupuese, veçanërisht nëse nuk jeni të sigurt se cila është arsyeja pas saj.

Nëse vëreni rënie të flokëve në dush pas një transplanti flokësh, ky mund të jetë një efekt anësor i parashikuar si humbja e flokëve pas shokut. Gjithashtu mund të jetë një gjendje e përkohshme e rënies së flokëve, si p.sh. telogen efluvium, i cili mund të ndodhë si rezultat i ndërhyrjes së transplantit të flokëve. Rënia e flokëve pas shokut zakonisht ndodh një deri në dy javë pas operacionit, ndërsa telogen efluvium ndodh 2 deri në 3 muaj më vonë. Të dyja kushtet janë të përkohshme dhe duhet të zhduken vetë.

Nëse jeni të shqetësuar se mund të jeni duke vuajtur ndonjë lloj humbjeje të flokëve, si p.sh. Rënie flokësh të modelit femëror ose rënien e flokëve të modelit mashkullor, kontaktoni ekipin e Advanced Hair Clinic. Ne mund t’ju tregojmë arsyen e rënies së flokëve dhe t’ju ndihmojmë në gjetjen e impiantit të duhur të trajtimit për restaurimin e flokëve.

Konkluzioni

Respektimi i procedurës së duhur të kujdesit të mëvonshëm është thelbësor për t’u siguruar që flokët tuaj të sapo transplantuar do të rriten në gjendje të mirë dhe kjo do t’ju bëjë të arrini përfitimet maksimale të qëndrueshme nga procedura.

Nëse ende nuk i është nënshtruar një procedure mbjelljeje flokësh, por po e keni parasysh, sigurohuni që të planifikoni një konsultë falas (qoftë virtuale ose ballë për ballë) me Advanced Hair Clinic, eksperti numër 1 i restaurimit të flokëve në Shqipëri.

Artikuj te tjere

Na ndiqni

KRYENI NJË KONSULTË FALAS

Rruga e fitimit të vetëbesimit fillon këtu!

Është e thjeshtë, e shpejtë, pa pagesë. Specialistët tanë do ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Ose telefononi specialistët tanë për të marrë ndihmë të menjëhershme:

sqAlbanian